DOULA ZDROWIA

Doula (czyt. Dula) z greckiego oznacza kobietę, która służy.

Najczęściej o Douli możemy usłyszeć w kwestii macierzyństwa, ciąży, porodu i połogu. W tym wypadku Doula towarzyszy i pomaga młodej mamie. Pomaga, wspiera, towarzyszy, robi to psychicznie, emocjonalnie, fizycznie ale nie medycznie.

Coraz częściej możemy również spotkać określenie 'Doula umierania’ – wtedy kobieta towarzyszy osobie umierającej, wspiera ją również duchowo, emocjonalnie, psychicznie i niemedycznie. Doula śmierci pracuje również z najbliższą rodziną umierającej osoby.Doula nie przejmuje ciąży od ciężarnej, nie rodzi za kobietę którą wspiera, nie umiera za osobę umierającą, tylko dba o to, żeby te procesy zachodziły w spokojny, naturalny sposób i w swoim własnym rytmie.


Dlatego określam siebie jako Doulę Zdrowia – nie uzdrowię Cię, nie przejdę procesu za Ciebie, ale wesprę Cię duchowo, fizycznie i emocjonalnie w Twoim własnym zdrowieniu. Dam Ci narzędzia i zasoby do tego, żebyś Ty mógł/ mogła samodzielnie wyzdrowieć. Będę Ci towarzyszyć, aż uznasz że Twój cel został osiągnięty.


Wiem, że chorowanie, to niezbyt fajne zajęcie, dlatego odczaruję go i pomogę Ci skręcić na ścieżkę prowadzącą do zdrowia.

Zazwyczaj (a w sumie to zawsze), kiedy zaczynamy chorować, towarzyszy nam lęk, czujemy się sami, opuszczeni, mamy wrażenie, że nikt nas nie rozumie. Bardzo często jesteśmy odsyłani od jednego lekarza do drugiego, od jednego badania, do kolejnego i nawet nie rozumiemy, co się z nami dzieje. Hasła 'w tym wieku to normalne’, albo 'nie możliwe, żeby tak było’, to wisienki na torcie rozpaczy.

To nie musi tak wyglądać!

W trakcie dochodzenia do zdrowia może towarzyszyć Ci

spokój
pewność, że wszystko jest w porządku,
radość z zachodzących zmian
poczucie bezpieczeństwa
poczucie zrozumieniaNiewiarygodne, prawda?

O to właśnie dbam ja – Twoja Doula Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *